درباره این مطلب
    جهت ارسال این مطلب به دوستانتان لطفا آدرس ایمیل خودتان به همراه آدرس ایمیل گیرنده را در فرم زیر وارد کنید و کلید ارسال را بزنید.

    در صورتیکه قصد ارسال مطلب به بیش از یک نفر را دارید آدرس ها را با کاما (,) از هم جدا کنید.
    ایمیل فرستنده

    ایمیل گیرنده

    توضیحات


9 دلیل پزشکی برای افزایش وزنتان«قسمت چهارم»

اغلب مردم اضافه وزن دارند چون میزان دریافت کالری روزانه شان از میزان مصرف کالری بیشتر است. اما در برخی موارد دلایل پزشکی وجود دارد که فرد دچار اضافه وزن می شود.

✅ کم کاری غده تیروئید

✅ افزایش وزن یکی از عوارض جانبی انسولین درمانی در افراد دیابتی است.

✅ سن

✅ استروئید درمانی

✅سندروم کوشینگ

✅استرس، اضطراب و افسردگی

7-خستگی
یک تحقیق نشان می دهد افرادیکه کمتر از 7 ساعت در روز می خوابند نسبت به افرادی که 9 ساعت و بیشتر می خوابند احتمال اضافه وزن در آنها بیشتر است. علت این امر هنوز مشخص نیست اما فرضیه ای می گوید افرادیکه خواب کمی دارند میزان لپتین(هورمون ایجاد کننده سیری) کمتر و میزان گرلین (هورمون محرک گرسنگی) در آنها بیشتر است.

اگر شما دائما خسته هستید میزان دریافت میان وعده های پرکالری در شما برای تامین انرژی افزایش یافته و به دلیل خستگی ورزش و فعالیت بدنی کمتری دارید که همه باعث اضافه وزنتان می شود.

8- تجمع مایعات در بدن
تجمع مایعات در بدن می تواند منجر به اضافه وزن در شما شود. تجمع مایعات در اثر ایستادن زیاد در پا و به خصوص زانوها و تجمع آب در دوران قاعدگی در بانوان نیز می تواند منجر به این اضافه وزن شود که البته دائمی نیست.

برخی انواع تجمع مایعات در بدن می تواند منجر به تنگی نفس شود اگر دچار این حالت شدید با پزشک خود مشورت نمایید.  زیرا تجمع مایعات می تواند منجر به بیماری های قلبی و کلیوی شود و نیاز به ارزیابی دارد.

9-سندروم تخمدان پلی کیستیک (pco)
علائم این سندروم در زنان عبارتند از قاعدگی نامنظم، عدم بارداری، داشتن موی زیاد و همچنین افزایش وزن. علت دقیق ایجاد این سندروم مشخص نیست اما به نظر می رسد افزایش هورمونهای انسولین و تستسترون می تواند علت آن باشد.

زنانی که دچار این سندروم هستند عموما دچار اضافه وزن در ناحیه شکم وکمر هستند.  هر چقدر اضافه وزن شما بیشتر باشد بدنتان انسولین بیشتری می سازد و در نتیجه اضافه وزن بیشتر و بیشتر می شود.

زهره شانظری، دانشجوی دکتری فیزیولوژی ورزشی

ارسال نظر
تنها اعضای سایت قادر به ارسال نظر برای مطالب هستند. جهت ورود و عضویت در سایت کلیک کنید.

آخرین نظرات کاربران