درباره این مطلب
    جهت ارسال این مطلب به دوستانتان لطفا آدرس ایمیل خودتان به همراه آدرس ایمیل گیرنده را در فرم زیر وارد کنید و کلید ارسال را بزنید.

    در صورتیکه قصد ارسال مطلب به بیش از یک نفر را دارید آدرس ها را با کاما (,) از هم جدا کنید.
    ایمیل فرستنده

    ایمیل گیرنده

    توضیحات


دوران بلوغ و مسؤولیت خانواده‌ها

پدر و مادر یک نوجوان بودن، پر هیجان و چالش برانگیز است؛ چرا که کودک حرف گوش کن و دوست داشتنی دیروز شما تبدیل به نوجوانی سرکش، گستاخ و جسور شده است . والدین گیج و مبهوت مانده اند که چه کنند؟ گاه جدی می شوند و گاه مهربان و دلسوز، گاهی پند و اندرز می کنند و گاه سرزنش و تنبیه وباز هیچ نتیجه ای نمی گیرند. والدین توقع دارند که نوجوانشان یک شبه بالغ شود در حالی که این روند چند سال به طول خواهد انجامید .

بنابراین مسئله ای که برای والدین می تواند مفید و ضروری باشد شناخت این دوران است .زیرا با آشنا شدن با خصوصیات نوجوان در خواهند یافت که همه ی نوجوانان بدین گونه اند وتنها نوجوان آنها اینگونه نیست و این موضوع در ابتدا باعث آرامش آنها خواهد شد.

دوران بلوغ دوران سرکشی، تمرد و اضطراب است . سرکشی در برابر پدر و مادر و معلم و به طور کل قانون و مقررات . دوران اتلاف وقت ها، تنبلی کردن ، سستی و بی حالی ، دهن کجی و بی اعتنایی، خشونت ، بگو مگو و ناراحتی، غر ولند و شکایت ، دوستی با جنس مخالف و تجربه کردن هیجانات پر خطر . و یا اصلا انجام دادن کارهایی برخلاف حساسیت های والدین.

به عنوان مثال اگر شما به پاکیزگی و نظم اهمیت بدهید، اتاقش را به هم می ریزد، لباسهایش را به گوشه ای می اندازد و برای حمام رفتن حال و حوصله ندارد. یا اگر به ادب و متانت اهمیت بدهید مثل لات ها و ولگرد ها صحبت می کند و رفتارهایی از این دست .

با تغییرات رفتاری نوجوان همزمان افکار او نیز دستخوش تغییرات اساسی می شود. سوالاتی بی جواب که ذهن نوجوان را درگیر می کند ؛ اینکه که هستند و چه باید بکنند ؟ داستان زندگی و مرگ چیست؟ سرنوشت آنها چه خواهد بود؟ چرا در عین اینکه پدر و مادرشان را دوست دارند با آنها بد رفتاری میکنند؟، و بی قراری هایی که درباره ی آن با هیچ کس نمی توانند صحبت کنند و گمان می کنند که فقط خودشان دچار این مشکلات هستند و احساس تنهایی می کنند.

مورد دیگری که در سنین بلوغ مشغله ی ذهنی نوجوان می شود، ظاهرش است؛ اینکه مبادا در نظر دیگران زشت نباشند و یا به طور کل قضاوت دیگران درباره­ی ظاهرشان اهمیت دارد. پس به دنبال انواع رژیم های لاغری هستند و یا میخواهند به باشگاه بروند برای پرورش عضلاتشان. یا مدام درخواست خرید لباس دارند و پیوسته خود را در آیینه چک میکنند.

در پایان می شود گفت در کارهایشان ضد و نقیض زیاد به چشم می خورد. در این بین تنها چیزی که مایه ی دلخوشی والدین خواهد بود این است که نوجوانشان بزرگ می شود و منظور از بلوغ و نوجوانی هم چیزی نیست جز گذراندن این تحولات. آنچه مهم است، اینکه نوجوان نیاز به کمک دارد کمکی قطعی و عاقلانه.

ادامه دارد...

معصومه آقارحیمیان/ مشاور نوجوان

مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی مهرآفرین

لینک مطلب در فارس

لینک مطلب در صاحب نیوز

ارسال نظر
تنها اعضای سایت قادر به ارسال نظر برای مطالب هستند. جهت ورود و عضویت در سایت کلیک کنید.

آخرین نظرات کاربران