درباره این مطلب
    جهت ارسال این مطلب به دوستانتان لطفا آدرس ایمیل خودتان به همراه آدرس ایمیل گیرنده را در فرم زیر وارد کنید و کلید ارسال را بزنید.

    در صورتیکه قصد ارسال مطلب به بیش از یک نفر را دارید آدرس ها را با کاما (,) از هم جدا کنید.
    ایمیل فرستنده

    ایمیل گیرنده

    توضیحات


داستان های فکری و انواع تفکر

تحقق زندگی سالم و آرامش حقیقی در سایه عقلانیت و تفکر صحیح، امکان‌پذیر است. برای نیل به همین منظور، آموزش تفکر می‌تواند به پیشگیری از مسایل و مشکلات نسل بعدی کمک شایان توجهی بکند. آموزش تفکر در مولفه های مختلف آن نظیر تفکرانتقادی، تفکر منطقی، تفکر فلسفی، تفکر مراقبتی و... می‌تواند بسیار موثر و راهگشا باشد. از جمله رویکردهای آموزش تفکر، آموزش فلسفه به كودكان است كه در دهه اخير به‌طور روزافزون، مورد توجه قرار گرفته است. هدف از اين برنامه، در حقيقت رشد عقلانيت، كمك به حقيقت‌يابي، رشد اخلاق و فضايل اخلاقي و رشد همه جانبه شخصيت است. در این راستا، با اجراي برنامه آموزش فلسفه به كودك مي‌توان انتظار داشت مهارت‌هاي متعددي در دانش_آموزان رشد كند كه برخي از ابتدايي‌ترين آن‌ها عبارتند از توانايي خوب گوش دادن و دقت كردن به سخنان ديگران، توانايي خوب خواندن يا قرائت، توانايي درك مطلب، افزايش قدرت بيان در زمينه‌هاي گوناگون، قدرت تشخيص نكات مبهم در مطالب ارايه شده، توانايي طبقه‌بندي پرسش‌ها و بيان آن‌ها، عدم ترس از پرسش در ميان جمع، توانايي تحمل كردن نقدهاي دوستان و علم، توانايي ارايه استدلال براي اثبات عقيده، توانايي تميز و تشخيص آراي متفاوت از هم ديگر، افزايش قدرت درك و تشخيص چگونگي مطالعات، يادگيري بسياري از الگوهاي رفتار اجتماعي و مشاركت در كارها و مباحث، يادگيري برخي فضايل اخلاقي، تعامل و بحث با ديگران.

تاثیر داستان های فکری در اموزش
با در نظر گرفتن اینکه نکته کلیدی که تاثیر آموزشی داستان باتوجه به غیرمستقیم بودن زبانش در پرورش کودکان، می‌توان گفت: یکی از ابزار مهم برای رشد مؤلفه‌های یاد شده، استفاده از داستانها و طراحی سؤالات و تمرین‌هایی از آنها جهت برانگیزاندن تفکر فلسفی و تحلیلی، کمک به رشد فضایل اخلاقی و یافتن درک درست مسائل اطراف است. مجموعه ۱۰ جلدی داستانهای فکری برای کودکان ایرانی، با بهره‌گیری از داستان‌های ایرانی بر آن است تا ضمن پاسداشت فرهنگ غنی زبان فارسی در خلق داستان‌های حکمت آموز، با طرح پرسشها و تمرینهایی مرتبط با هر داستان، به رشد تفکر فلسفی، منطقی و انتقادی کودکان و رشد فضایل اخلاقی در بین آنها کمک کند.
همچنین، از آنجایی که نوع بیان داستانها، پرسشها و تمرینها نیز خود نیازمند آموزش و دفت است، دوره تربیت_مربی (فلسفه برای کودکان) ویژه معلمان مدارس، مربیان مهدکودکها، دانشجویان به ویژه دانشجویان علوم تربیتی، روانشناسی و حتی والدین مبتنی بر رویکرد بومی توسط دکتر رضاعلی نوروزی و همکاران در مرکز مشاوره مهرافرین اصفهان طراحی و اجرا میشود.
 

ارسال نظر
تنها اعضای سایت قادر به ارسال نظر برای مطالب هستند. جهت ورود و عضویت در سایت کلیک کنید.

آخرین نظرات کاربران