درباره این مطلب
    جهت ارسال این مطلب به دوستانتان لطفا آدرس ایمیل خودتان به همراه آدرس ایمیل گیرنده را در فرم زیر وارد کنید و کلید ارسال را بزنید.

    در صورتیکه قصد ارسال مطلب به بیش از یک نفر را دارید آدرس ها را با کاما (,) از هم جدا کنید.
    ایمیل فرستنده

    ایمیل گیرنده

    توضیحات


ضرورت دمیدن هوایی تازه در فضای دانشگاه‌های کشور

رضاعلی نوروزی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار کرد: با توجه به اینکه اصلی‌ترین کارکرد دانشگاه تولید علم و زمینه‌سازی برای پیشرفت علمی و فناوری است، بنابراین دانشگاه‌های کشور باید از این نقطه مورد بازنگری قرار گیرند و هوای تازه در آن‌ها دمیده شود.

وی افزود: طبیعتاً در حوزه تولید علم اساتید هم خودشان باید فعالیت کنند و هم باید دانشجویان را به این مسیر سوق دهند و بخش عمده‌ای از انرژی دانشجویان صرف این امور شود، اگر تولید علمی هم  صورت می‌گیرد که حتماً هست، مسأله اینجاست که این تولید علم چقدر نوآورانه و توأم با خلاقیت بوده و چقدر مسائل و چالش‌های فراروی جامعه ما را حل کرده است.

دکتر نوروزی گفت: طبیعتاً عوامل فردی و سازمانی زیادی بر روند تولید علم اساتید تأثیرگذار است اما یکی از کلیدی‌ترین مؤلفه‌ها بحث جرأت علمی است؛ باید فضایی ایجاد شود که در آن استاد و دانشجو بتوانند با جسارت به ایده‌پردازی پرداخته و ایده‌های خود را بیازمایند که این مسأله به ویژه در قلمرو علوم انسانی کمتر قابل ملاحظه است.

وی تصریح کرد: ساختارها و فرآیندهای دانشگاه باید به گونه‌ای مورد بازسازی قرار گیرند که از هرگونه کار کم‌عمق جلوگیری کند و فضا را برای کارهای عمیق  و کیفی مهیا سازد، فضای سازمانی مناسب جو سازنده و حمایت می‌تواند زمینه‌ساز جرأت‌دهی علمی دانشجویان و اساتید شود.

وی بیان داشت: روش مواجه اساتید با دانشجویان که خود تحت تأثیر سیاست‌گذاری‌ها و الزاماتی است که مدیران دانشگاه اعمال می‌کنند و بر قدرت نوآوری و خلاقیت دانشجویان و اساتید به شدت تأثیرگذار است.

وی عنوان کرد: باور مدیران و اساتید به ارزش علم در برابر باور سودجویانه و فرصت‌طلبانه اساتید و مدیران دانشگاهی می‌تواند فضایی برای رشد بیشتر و بهتر موقعیت علمی دانشگاه‌ها ایجاد کند.

نماینده سابق وزیر علوم در شورای ناظر بر تشکل‌های دانشجویی دانشگاه اصفهان اذعان داشت: فضای دانشگاه‌های کشور باید به سمت کارهای تخصصی و حرفه‌ای در قلمرو علمی حرکت کند که چنین چیزی در عمل قابل مشاهده نیست و هوای تازه‌ای باید که این جریان را شکل داده و به حرکت در آورد.

ارسال نظر
تنها اعضای سایت قادر به ارسال نظر برای مطالب هستند. جهت ورود و عضویت در سایت کلیک کنید.

آخرین نظرات کاربران