درباره این مطلب
    جهت ارسال این مطلب به دوستانتان لطفا آدرس ایمیل خودتان به همراه آدرس ایمیل گیرنده را در فرم زیر وارد کنید و کلید ارسال را بزنید.

    در صورتیکه قصد ارسال مطلب به بیش از یک نفر را دارید آدرس ها را با کاما (,) از هم جدا کنید.
    ایمیل فرستنده

    ایمیل گیرنده

    توضیحات


برخورد با مشکلات زناشویی(قسمت دوم)

گام اول : حفظ آرامش با تفکر منطقی...

در قسمت قبل عنوان شد که یکی از راه های مؤثر برای برخورد با مشکلات زناشویی تفکر منطقیه...برای داشتن تفکر منطقی باید ابتدا خطاهایی که تفکر منطقی رو دچار مشکل میکنند و به نوعی مانع تفکر منطقی میشند رو بشناسیم...ما به این خطاها ،خطاهای شناختی میگیم...

پس ابتدا خطاهای شناختی  رو شناسایی می کنیم و با اونها به مقابله می پردازیم...تجربه نشون داده وقتی نگران، افسرده و یا خشمگین هستیم ممکنه افکار و اندیشه های ما توأم با خطا باشه...برخی خطاهای شناختی رو باهم بررسی می کنیم...

ذهن خوانی:این خطا موقعی اتفاق می افته که بدون داشتن شواهد کافی فرض رو بر این بگذارید که می دونید توی ذهن طرف مقابل چی میگذره...! یا اینکه انتظار دارید بدون اینکه چیزی بگید طرف خودش متوجه بشه خواسته شما چیه و اون رو برآورده کنه...!

پیش گویی کردن و  به قولی آیه یأس خوندن خطای دیگری هست که ممکنه شما رو در چرخه افسردگی قرار بده... مثلا؛ ممکنه با خودتون بگید"من که می دونم آخرش همسرم منو رها می کنه...!"و عملا جوری رفتار کنید که پیش بینی شما درست از آب در بیاد...

قضاوت کردن:پیشداوری کردن آسیب زیادی به رابطه شما می زنه... اینکه دیگران رو دسته بندی کنید به «افراد خوب» و «افراد بد»...!

فاجعه آمیز دیدن یک موضوع :این خطا می تونه باعث تشدید نگرانی در شما بشه...مثلا اگه فکر کنید با طلاق گرفتن دنیا به آخر میرسه...خوب احتمالا جوری رفتار می کنید که این پیش بینی درست از آب در بیاد...!

باید ها و نباید های افراطی و وسواس گونه: این هم یک خطای شناختی دیگه هست که باعث لجبازی و یکدندگی بیشتر در شما میشه و رابطه شما رو به جهنم تبدیل می کنه...!مثلا اگه بگید:"من به هر قیمتی شده باید روی اونو کم کنم...!" ممکنه اینقدر لجبازی کنید که که احیانا کارتون به جاهای باریک هم بکشه...!

سرزنش کردن:شما با این کار مسؤلیت احساساتتون رو به گردن دیگران میندازید.. مثلا می گید:" تو باعث شدی من احساس افسردگی کنم...!"یا " تو‌ اعصاب منو به هم می ریزی...!"

فیلتر ذهنی منفی داشتن: اینکه تنها روی جنبه های منفی رابطه متمرکز بشیدو مثبت ها رو نادیده بگیرید...

برچسب زدن: این خطا باعث می شه نتونید واقعیت ها رو ببینید... مثلا ممکنه بگید" من آدم بی عرضه ای هستم" یا " اون آدم شیطان صفتی هست" و همین باعث بشه رابطه شما سوگیرانه ادامه پیدا کنه و آسیب ببینه...

ادامه دارد...

سمیه موسوی...دانشجوی دکتری مشاوره خانواده...

 

ارسال نظر
تنها اعضای سایت قادر به ارسال نظر برای مطالب هستند. جهت ورود و عضویت در سایت کلیک کنید.

آخرین نظرات کاربران