درباره این مطلب
    جهت ارسال این مطلب به دوستانتان لطفا آدرس ایمیل خودتان به همراه آدرس ایمیل گیرنده را در فرم زیر وارد کنید و کلید ارسال را بزنید.

    در صورتیکه قصد ارسال مطلب به بیش از یک نفر را دارید آدرس ها را با کاما (,) از هم جدا کنید.
    ایمیل فرستنده

    ایمیل گیرنده

    توضیحات


آموزش هوش هیجانی به کودکان

معمولا در دوران کودکی و در خانواده به افراد آداب و رسوم فرهنگي و خانوادگي آموزش داده مي ­شود. در مدرسه نیز درس ‌های مختلفی از جمله تاریخ، علوم و ریاضی آموزش داده می ‌شود، اما مهارت ‌هایی مانند شناسایی احساسات یا مقابله‌ با آن ‌ها به کودکان یاد داده نمی ‌شود. این مهارت‌ها می‌توانند با ارزش باشند، اما متاسفانه در نظام آموزشی و حتی خانواده به آنها توجهی نمی‌شوند.

هوش هیجانی چیست؟
 هوش هیجانی eq نوعی هوش است که اهمیت زیادی در روابط اجتماعی داشته و درک احساسات دیگران و ابراز درست و بهینه احساسات فرد را مورد توجه قرار می‌دهد به گونه ای که فرد بتواند مسایل خود را به درستی تجزیه تحلیل کرده و به صورت اثربخش، سالم و سازنده با محیط اطراف خود تعامل برقرار کند.
افزایش هوش هیجانی در کودکان
بهترین راه برای افزایش هوش هیجانی eq در کودکان توجه به احساسات، عواطف و حتی خیال پردازی های آنان و دادن پاسخی مناسب در برخورد با آنهاست. باید از هیجانات او مطلع بود و به آن‌ها گوش داد. این مساله به کودک کمک می کند تا در ابراز احساسات با مشکل روبه‌رو نشود و در ارتباط با دیگران به نحو صحیحی برخورد داشته باشد.
کودکی را تصور کنید که پدر و مادر او در ارتباط با او برخورد صحیحی نداشته باشند و با توجه به رفتار کودک بازخورد مناسبی را نشان ندهند. روشن است که در ابتدای زندگی کودک، این پدر و مادر او هستند که اولین برخوردها و رابطه ها را با او برقرار می‌کنند و این نکته، نکته ای مهم و شایان توجه خواهد بود. هوش هیجانی کودک در فضای خانه آزموده می شود و این اولین جایی است که باید در رفتار خود با کودک دقت کند و کاری کند که هوش هیجانی کودک رشد کرده و به حدی برسد که بتواند در برخورد با دیگران و در جامعه ارتباط خوبی برقرار و نقش خود را به خوبی ایفا کند.
 

ارسال نظر
تنها اعضای سایت قادر به ارسال نظر برای مطالب هستند. جهت ورود و عضویت در سایت کلیک کنید.

آخرین نظرات کاربران